Jste typ ohně, větru nebo hlenu? Otestujte svoje zdraví podle tradiční tibetské medicíny

Každý člověk chce být zdravý, silný a šťastný. Jenže každý z nás k tomu potřebuje něco jiného. Dobrým vodítkem může být typologie, kterou používá už po staletí Sowa Rigpa, tradiční tibetská medicína. Otestujte se, jestli ve vašem těle převažuje životní energie ohně (tripa), větru (lung) nebo hlenu (beken) a vydejte se na cestu ke zdraví, síle a rovnováze.

Jestli si myslíte, že existuje jedna zázračně zdravá dieta nebo zaručeně zdravý životní styl, mýlíte se. Selský rozum správně napovídá, že co jednomu prospívá, druhého může naopak ničit. Nejsme přece všichni stejní. Naučte se proto dobře znát sami sebe a rozpoznat, co prospívá a škodí konkrétně vám. Hned na začátku našeho seriálu o tibetské medicíně vám přinášíme test, který si můžete udělat sami doma během několika minut. 

V ordinaci lékaře tibetské medicíny by se vám dostalo pokročilejší diagnostiky, ale podle charakteristik vašeho těla, psychiky, povahy, životního stylu a nejčastějších obtíží si můžete udělat sami poměrně přesnou představu o tom, jaký jste typ.  Výsledkem může být sedm různých typů - čisté typy ohně, větru a hlenu, nebo typy kombinované, tedy oheň-vítr, oheň-hlen a vítr-hlen anebo velmi vzácný, vyvážený typ. 

Co jsou životní energie

Termín „životní energie“ (tib. nyepa) nám připadá cizí, protože západní medicína se obvykle zabývá jenom fyzickou stránkou lidské bytosti, případně se zabývá odděleně psychickými onemocněními. Všechny východní tradice, vedle tibetské medicíny i čínská medicína nebo indická tradice, však vnímají člověka jako psycho-energo-somatický celek, tedy zabývají se také energetickou úrovní, která má významný vliv na tělo i psychiku.

Naučit se uvažovat o životních energiích nemusí být z počátku jednoduché, protože k tomu nejsme vychováváni. Už na základní škole jsme se však všichni učili o tom, že existují čtyři různá skupenství, a to pevné, kapalné, plynné a plazma. A to je dobrý začátek k pochopení životních energií. O tom, jestli se například H20 bude manifestovat jako led, voda nebo pára, rozhoduje totiž podle moderní fyzicky právě odlišná vnitřní energie, tedy konkrétně to, jakými silami na sebe částice H20 nebo jakékoli jiné látky vzájemně působí.

Stejně jako moderní fyzici, i tradiční tibetská medicína tedy mluví o různých typech energie, které dávají vzniknout základním pěti elementům, tedy zemi (vše pevné), vodě (vše tekuté), větru (vše pohyblivé), ohni (vše horké). Pátým elementem je prostor, v němž se čtyři další objevují. 

Pět elementů se na úrovni lidského těla projevuje jako tři základní energie: Energie větru(lung) symbolizuje všechen pohyb v těle, tedy cirkulaci krve a pohyb srdce, nervový systém, ale také přemýšlení a smyslové vjemy. S energií ohněnebo žluči (tripa) je spojeno všechno horké, tedy zejména udržování teploty v těle, metabolické procesy, práce jater nebo žlučníku, ale taky intelekt. Nakonec energie hlenu (beken), to jsou tekutiny (krev, břišní tekutina, mezikloubní tekutina), tuk  a svalová hmota.

Jak s energiemi nakládat

Jak je zřejmé z výše popsaného, aby naše tělo fungovalo, potřebujeme vždy všechny tři typy životní energie. Pokud jsou vítr, oheň a hlen v rovnováze, cítíme se dobře na fyzické i psychické úrovni, tedy jsme zdraví a šťastní. Obvykle však v rovnováze nejsou. Jak jsme psali výše, rovnovážný typ je poměrně vzácný. Mnohem častěji máme převahu některých energií a naopak nedostatek jiných. Nerovnováha na úrovni vnitřních energií je příčinou mnoha zdravotních problémů, a proto ideální cestou ke zdraví a prevencí všech nemocí je neustálá snaha dosáhnout vnitřní energetické rovnováhy.

Přebytek určité životní energie můžete vyrovnat svojí stravou, ale také životním stylem(spánek, sport, volnočasové aktivity, sex a další aspekty vašeho života). Jste-li nemocní nebo pokud již trpíte nějakými zdravotními nebo psychickými obtížemi, typologie se rovněž stane základem pro vaši léčbu podle tibetské medicíny.

 

Typologie test.jpg

Choďte zdravě, choďte bosky (s plochou nohou i bez)

Na trh přišly nové boty, které jsou opakem toho, co doporučují ortopedi. Vykračují za dosavadní možnosti fyzioterapie. Dlouho trvající spor mezi ortopedy a fyzioterapeuty o to, jak řešit ploché nohy, pokles příčné a podélné klenby nohy má nový rozměr.

Pro léčbu ploché nohy u dětí či nestabilních kotníků většina ortopedů doporučuje zavřít dětskou nohu do pevných bot. Chodidlu dají ortopedickou vložku nebo podložku pod bříška prstců, tzv. srdíčko. Dospělým pak předepisují fixátory vbočených palců, gelové vložky do bot, nebo řeší již vzniklé problémy z přetížení, patní ostruhu,...rázovou vlnou, či RTG paprsky.

Zdá se, že nám nezbývá nic jiného než odevzdat se do péče těchto odborníků. Mají titul, bílý plášť a dlouhou praxi v oboru.

Přestože je tato "léčba" ortopedy praktikována dlouho dobu, stále se setkávám s vbočenými palci, kladívkovitými prstcy, patními ostruhami, propadlými klenbamI, a to i u těch, kteří nosili ortopedické vložky, "srdíčka" a zdravotní boty...

Jak je to možné?

Jakákoli pasivní opora chodidla – vložka nebo korekce vbočeného palce – je prostě pasivní.

Má-li tělo tuto pasivní oporu, nemusí se samo snažit používat své vlastní svaly, v tomto případě svaly chodidla, stabilizátory kloubů nohy.

Tyto svaly jsou sice malé, ale velmi důležité pro držení stability celého těla (jedna že čtyř příčných svalových bran těla viz-Proč je funkční trénink tak funkční? - Tělo musí fungovat jako celek).

Proto fyzioterapeuti kladou důraz na cvičení těchto svalů, stimulaci chodidel, centraci kloubů.

Kamenem úrazu v efektivnosti této terapie je, že ani nejpoctivější pacient nevydrží projít tímto dlouhotrvajícím procesem a opravdu denně cvičit. Navíc, i když cvičíme denně, je potřeba, abychom danou pohybovou aktivitu pak používali. Denně stojíme chodíme na nohou několik hodin, zatímco cvičení se i nejpoctivější člověk nevěnuje déle než 20 minut denně. Pokud si pak obujeme boty, ve kterých je noha stažená, chodidlo se nemůže pořádně ohnout, prsty se nemohou pohybovat, svaly, které jsme před tím cvičili, nemohou dále pracovat. Navíc díky podpatku se vychyluje celé těžiště, a je tak znemožněna správná funkce celého hlubokého stabilizačního systému.

V extrémních případech je změna očividná, ale i nízký podpatek mění těžiště těla. Pro děti je centimetrový podpatek jako pro nás pěticentimetrový.

Dříve se chodilo bosky, a svaly nohy se tak mohly přirozeně aktivovat. Teď ve městech nejsou ideální podmínky pro chození bosky, a tak vznikla poptávka po obuvi, která umožňuje chůzi skoro jako "naboso".

Jsou to tak zvané barefoot boty – boty s tenkou podrážkou (cca 3 mm), s nulovým sklonem mezi patou a špičkou, dostatkem místa pro prsty bez podpory klenby.

Co se děje, když používáme barefoot obuv? Při chůzi dochází ke stimulaci chodidla,  kde zpětnou vazbou přes mozkovou kůru, pak dochází k řízení pohybu. Díky dostatku místa v botě se mohou aktivovat naše svaly na plosce nohy.  Odraz nohy jde aktivně přes palec. Těžiště se posune dopředu, takže se zapojují naše vnitřní svaly a stabilizátory kloubů.

Nenechejte se odradit náročným, trochu bolestivým začátkem.

Znáte pořekadlo, co bolí, to sílí?

Přechod z tradičních bot na batefootové může trvat. Tak jako u všech výcviků, závisí naše úspěšnost na informovanosti, vůli něco změnit a vytrvalosti. Někomu to zabere pár týdnů, jinému měsíců, pro někoho to může být i rok či víc. Záleží na tom, v jaké kondici bylo vaše chodidlo na začátku tréninku, na vrozené biomechanice vašich nohou a těla, způsobu, jakým se pohybujete, věku a váze.

Neexistuje žádná absolutní kontraindikace nošení barefootových bot.
Rozdíl je v procesu přechodu na bosou chůzi.
Poslouchejte své tělo.
Nechte si poradit odborníky. Využijte konzultací správné barefoot chůze. Kurzy běhání.
Nezapomeňte postupovat pomalu, pokud jsou svaly bolavé. Je to normální, ale dopřejte jim čas na regeneraci.

Jak správně chodit a běhat v barefoot botech?

Při chůzi je dopad chodidla na patu, avšak aktivně se odrážíte od palce. Nášlap tlumíte svaly chodidla tak, že rozhodně nedupete na patu. Noha se patou dotkne jako první, ale jde o položení chodidla. Pokud vás bolí paty, soustřeďte se více na odraz od palce nohy. Na špatný stereotyp chůze vás může také upozornit zvuk kroku, ten by neměl být slyšet. Pokud jsou svaly unaveny a vy nedošapujete dobře, může znít krok poněkud pleskavě. Pokud to nezvádnete zkorigovat, raději pak svým nohám dopřejte odpočinek ve svých běžných botách.

Při běhu je dopad přes přední třetinu a špičku chodidla. Zkraťte krok, těžiště posuňte dopředu, pohyb vede hrudník. Aktivita vychází z celého těla, krok opět nejde slyšet. Na začátku se občas může dostavit bolest klenby chodidla, pokud došlapujete příliš vpřed vzhledem k tělu. Bolest může způsobit i příliš tvrdý dopad na chodidlo. Ze začátku běhejte pomalu, polovinu běžné trasy.

Bolavé, unavené svaly jsou normální, zatímco bolest kostí, kloubů či šlach značí zranění.

Důležitá je regenerace svalů a cvičení na ploché nohy.

Masírujte si nohy, doma můžete stimulovat plosky nášlapy na kamínky. Nasypte si do mísy oblázky. Například při čištění zubů pak můžet přešlapovat z nohy na nohu, nebo vyzkoušet stabilitu na jedné noze.

V létě si vyzkoušejte chůzi úplně bosi. Užijte si vjemy, které přicházejí přes chodidlo. Pokud je povrch nerovný, jak rychle jste schopni chodit? Na betonu zase ihned cítíte, pokud našlapujete špatně.

Cvičení senzomotoriky – nákrok na nestabilní plochy, které jsou ovšem pevné zvrchu, tak abyste ploskou mohli vytvořit tzv. tříbodovou oporu (pata, kloub u palce, kloub u malíku, prsce jsou volné), cvičení na Bosu, na pevné straně labilní polokoule. Podřep a dřep, s těžištěm co nejvíce vzad, tak aby kolena nepřesahovala špičky palců a nesměřovala k sobě, ale opora o chodidlo byla i na přední části plosky.

Přijďte na funkční trénink, nebo instruktáž běhání.