Kineziotaping

Kineziotaping je jedna z novějších metod ve fyzioterapii. Kinezio tape byl vynalezen již v sedmdesátých letech japonským chiropraktikem Dr. Kenzo Kasem. Z Japonska se metoda rozšířila po olympiádě v Soulu, kde vešla do podvědomí fyzioterapeutické veřejnosti.

Kineziotaping se využívá k ovlivnění muskuloskelatárního, nervového a lymfatického systému. Svými mechanickými vlastnostmi působí na kůži a podkoží tak, že se od sebe "odlepí" vrstvy tkání a dochází tak k lepšímu prokrvení dané oblasti a proudění lymfy a tím se urychlí proces hojení.

Využití kineziotapu má široké spektrum

Podle způsobu nalepení můžeme docílit:

odlehčení přetížených svalů, nebo naopak oslabený sval více akativovat

ošetření otoků a hematomů

podpory a korekce kloubů, výhodou je, že kloub si zachová svou hybnost - struktury jsou prokrvené a dochází k regeneraci, ale zároveň je daná část zpevněná a utlumí se bolest

aplikaci u gynekologických obtíží( menstruační bolesti, prolaps dělohy), nebo v těhotenství

Barvy tapů

Mnoho fyzioterapeutů Vám řekne, že mezi páskami není žádný rozdíl, že barvy pásek jsou pouze moderní záležitostí a složením jsou stejné. To je částečně pravda. Tape je vyroben z bavlny, každý se může natáhnout až na 160% své délky, lepidlem je obvykle přírodní pryskyřice. Jak už ale bylo zmíněno, kineziotapping pochází z Japonska. Tato metoda tedy vychází ze znalostí východní medicíny, kde mají barvy určitý význam. Barvy by se tedy měly volit podle příslušných energií, člověk by se s nimi měl cítit v souladu. Pro děti pak můžeme nabídnout různé vzorované pásky, které by svým spektrem nejlépe odpovídaly účelu aplikace.

Aplikace

V dnešní době existuje spousta kineziotapů, které jsou již připraveny na konkrétní často se opakující problémy. Před první aplikací je vhodná konzultace s odborníkem. Může se zdát, že aplikací pásky nemůžete nic zkazit, pro správnou aplikaci kineziotapu je ale nutná znalost anatomických souvislostí. Každý člověk má individuální postavení těla a k tomu odpovídající pohybové dispozice a problémy. Nezapomeňte, že páskou ovlivňujete centrální nervovou soustavu a lymfatický systém.

Největší terapeutický efekt mají první tři dny. Tape ale vydrží i 7-10 dní. Je hypoalergenní, a pokud se nekoupete hodiny ve vaně, vydrží i mytí.